top of page

Çocuğuma Ne Dinletmeliyim?

Doğru cevap “Klasik Müzik” mi? Hem evet hem hayır. Tek bir cevabı var mı sizce? Bence yok. Gelin biraz konuşalım.


Bir klasik müzik piyanisti ve eğitmeni olarak “Klasik Müzik dinletin” diye dayatılmasını doğru bulmuyorum. Evet, bilimsel olarak bir çok kanıt var. Ve çok da doğru fakat anne-baba bu müziği dinlemezken mesai gibi çocuğa dinletme yaklaşımıyla ne derece keyif alınabilir? 🤔


Önce ben size kızımla neler yaptığımı anlatmak istiyorum. Piyanist olduğum için kızım karnımda olduğundan beri piyano müziği dinliyor. Dolayısıyla bu müziğe aşinalığı yüksek. Doğduktan sonra da evde fırsat oldukça ona piyano çalıyorum. Gün içerisinde onun da keyif alacağını düşündüğüm daha neşeli olan klasik müzik eserlerini dinliyoruz. Hepsini seviyor mu? Hayır. Sevdiği eserlerde tempo tutmaya başlıyor. Sevmediklerinde de ya tepki vermiyor ya da içeriye gidiyor 😄 Favorisi ise “Fındıkkıran” Tüm bunları ben de sevdiğim için onunla dans ederek, melodisini söyleyerek yapıyorum. Onun da keyif alma olasılığı artıyor.

Buradaki kilit nokta anne-babanın da klasik müziği sevmesi. Klasik müzik kocaman bir repertuvardan oluşuyor. Barok, klasik, romantik gibi bir sürü dönem var. Tüm dönemleri sevseniz bile tüm bestecileri sevmeniz mümkün değil. Bu çok normal. Kendinizi kötü hissetmeyin. Mozart’ı herkes seviyor diye siz de sevmek zorunda değilsiniz. Belki Bach seviyorsunuzdur. Bu konuya eğilmek isterseniz klasik müzikte dönemler hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederim.


Gelelim çok önemli olduğunu düşündüğüm diğer konuya. Çocuk şarkılarının öneminin çok iyi anlaşıldığını düşünmüyorum. Şimdi artık Spotify, Apple gibi dijital platformlardan ulaşmak daha da kolay. Ne dinleteceğinizi bilmiyorsanız da “En İyiler” listesiyle bir fikir edinebilirsiniz. Çocuk şarkılarıyla bebeğiniz/çocuğunuz bir sürü kavramı öğrenmeye başlayacaktır. Ellerini, parmaklarını, duygularını, insanları, hayvanları, vb. bir çok konu çocuk şarkılarında işleniyor. Biz hem Türkçe hem İngilizce dinliyoruz. Zaten benim de eski bir TRT’ci olmamdan dolayı İstanbul Çocuk Korosu’nda beş yıl şarkı söylemişliğin verdiği bir repertuvar mevcuttu.


Tüm bunların dışında sevdiğimiz müziklerden dinletmeye de devam ediyoruz. Hiç tahmin etmediğimiz müziklerden çok keyif aldığını görüyoruz. Caz, Rock, Pop, etnik müzik gibi müzik tarzlarını her gün olmasa da aklımıza geldikçe dinliyoruz. Evde olduğumuz pandemi günlerinde müzik dinleyecek bolca vaktimiz oluyor. 🎶


İyi müzik, kötü müzik var mı? Evet, var. Çocuk şarkılarında bile var. Şarkı güzeldir belki ama altyapısı iyi değildir. Veya şarkıyı söyleyen güzel söylemiyordur. Onlar da başka bir yazının konusu olsun.

Çocuğunuzla Klasik Müziğe giriş yapmak isterseniz benim ilk aklıma gelenler Mozart’ın piyano sonatları, Tchaikovsky’nin Fındıkkıran’ı, Bach’ın prelüd ve fügleri oldu. Ama tabii ki siz dilediğinizi dinleyebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için yazılmış olan “Klasik Müzik Masalları” serisi kitaplarını edinerek fikir edinebilirsiniz. Bu konuyla ilgili tek bir doğru da yok. Ne dinliyorsanız keyif almaya bakın.


Sizler çocuğunuzla neler dinliyorsunuz?

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Motivasyon

bottom of page